EELECTRON PO55A55FX-0754 2X55 FENIX BLUE 0754 DOUBLE PLATE
MT Code
ELC_PO55A55FX-0754
Manufacturer Code
PO55A55FX-0754
Brand
EELECTRON
EELECTRON
Description
EELECTRON PO55A55FX-0754 Product Description
Technical characteristics
  • Nominal power: 750 Watt
  • Input voltage: 100-240 V AC, 50/60 Hz
  • Output voltage: 55 V DC, 13.6 A
  • Efficiency: up to 92% according to the 80 PLUS Gold standard
  • Protections: overload, overvoltage, overcurrent, short circuit, and overheating
  • Connectivity: 1 x 24-pin ATX connector, 1 x 8-pin EPS connector, 4 x 6+2 pin PCI-E connectors, 6 x SATA connectors, 3 x Molex connectors
  • Dimensions: 150 mm x 86 mm x 180 mm (W x H x D)