COOPER CSA LIGHTING 40071362242 LP-STAR-4-24 system with WEB module
MT Code
CSA_40071362242
Manufacturer Code
Brand
COOPER CSA LIGHTING
COOPER CSA LIGHTING
Description
LP-STAR-4-24 system with WEB module
In compliance with EN 50171, LP-STAR is powered by a 24 V battery for 540 W of maximum power, it is designed for distributed power supply of emergency and exodus signaling devices with STAR technology. The LP-STAR system reliably powers devices for signaling emergency exits and evacuation routes (230V AC/220 V DC) in accordance with EN 50171.e BGV A3. Suitable for emergency lighting systems, in accordance with DIN VDE 0100-560, DIN EN 50172 and V DIN V VDE 0108-100.