COOPER CSA LIGHTING 40071349562 V-CG-SLI-700 MODULE
MT Code
CSA_40071349562
Description
V-CG-SLI-700 MODULE
LED power supply and monitoring module for serial LED connection (1-8 LEDs, 350mA, 1-5 LEDs, 500mA, 1-3 LEDs, 700mA, 1-2 LEDs, 1000mA) with integrated monitoring module for individual monitoring of devices (without additional data cables) and 20 addresses for monitoring operation (CEWA GUARD Technology). Availability of three types of LED power supply - and monitoring modules. SLS types are available for standard traditional applications. SLR types are specifically designed for installation in recessed boxes. SLI types meet the most stringent requirements such as powering up to 8 LEDs, wider temperature ranges and monitoring individual LEDs. Switching modes (permanent, non-permanent, permanent with switch) freely programmable in a single circuit without the need for additional data lines, to be used with suitable emergency lighting systems. Error message in case of: Interruptions in the connection to the LED series or short circuit to the output terminals. Safe identification of faults even in the event of a single LED malfunction thanks to the individual monitoring system (SLI technology = Single LED monitoring Intelligence). Extended operating temperature range from -40°C to +50°C.